„Swoboda” zgłosiła propozycje legislacyjne

Swoboda-ukrainaOgólnoukraińskie Zjednoczenie „Swoboda”, ogłosiło swoje propozycje zmian legislacyjnych, związanych z obaleniem władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i jego Partii Regionów. Ukraińscy narodowcy chcą przede wszystkim zająć się bezpieczeństwem państwa, zagrożonym przez obecny chaos polityczny, który doprowadził do wyraźnego zarysowania się podziału między zachodnią i wschodnią Ukrainą.

Odpowiednie projekty przedstawił lider partii Ołeh Tiahnybok, który spotkał się z kierownictwem „Swobody”, aby przedyskutować propozycje legislacyjne którymi powinna zająć się Rada Najwyższa Ukrainy. Najważniejszymi z nich są dekrety – pierwszy ma dotyczyć przyznania tytułów Bohaterów Ukrainy wszystkim protestującym, którzy zginęli podczas walk na kijowskim Majdanie. Drugi rozwiązywałby specjalne jednostki Berkut, odpowiadające za tłumienie protestów. Miałyby one zostać potępione, a ich dowódcy pozbawieni rang i wszelkich przywilejów wynikających z pełnienia służby w Berkucie. Trzeci dekret dotyczyłby czasowego zawieszenia transmisji i retransmisji programów telewizyjnych, pochodzących z państw które nie podpisały europejskiej konwencji o telewizji transgranicznej, co dotyczyłoby przede wszystkim rosyjskich programów. „Swoboda” domaga się również zwiększenia kontroli parlamentu nad służbami wywiadowczymi, aby zapewnić integralność terytorialną kraju przed ewentualnymi działaniami Rosji, czy zapowiedziami Krymu o odłączeniu się od Ukrainy.

„Swoboda” domaga się również rozpisania wyborów do Rady Miasta i na prezydenta Kijowa. Narodowcy chcą przeprowadzenia ponownych elekcji na burmistrzów m.in. Odessy, Czerkasów czy Mikołajowa. Ukraina znajduje się obecnie w zapaści gospodarczej, dlatego „Swoboda” uznaje za konieczne zmianę legislacji w tej sprawie. Chodzi głównie o reformę systemu emerytalnego i wysokości tego świadczenia. Partia Tiahnyboka chce też zgłosić projekt ustawy o zwrocie kapitału znajdującego się na Cyprze, należącego do osób korzystających z preferencyjnego systemu podatkowego. Zdaniem nacjonalistów, ochronie należy poddać wszelką własność komunalną, a także wstrzymać likwidację niektórych spółek państwowych.

Nacjonaliści uważają też za konieczne przeprowadzenie lustracji, a także innych elementów usunięcia z przestrzeni publicznej pozostałości po przynależności kraju do Związku Radzieckiego. W tej sprawie „Swoboda” chce jednak podjąć konsultacje z pozostałymi partiami parlamentarnymi.

Źródło: http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/novyny/048162/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s