Marsz niepodległości Litwy w Kownie

marsz-kowno-16.02.2014Litewskie organizacje nacjonalistyczne, przeszły w niedzielę ulicami Kowna w tradycyjnym marszu z okazji Dnia Odbudowania Państwa Litewskiego. W manifestacji wzięło udział ponad trzy tysiące osób, które oprócz uczczenia rocznicy odrodzenia niepodległej Litwy w 1918 roku, sprzeciwiały się wyprzedaży litewskiej ziemi obcokrajowcom. Już niedługo na Litwie odbędzie się referendum w sprawie przedłużenia zakazu sprzedaży gruntów cudzoziemcom. Nacjonaliści reprezentujący przede wszystkim Litewski Związek Młodzieży Narodowej (Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga) oraz Związek Narodowców (Tautininkų Sąjunga), przeszli z Placu Pokoju pod ratusz w Kownie. Pod siedzibą władz miejskich odbył się wiec, podczas którego skrytykowano pierwszego prezydenta Litwy po 1989 roku. Vytautas Landsbergis wezwał bowiem do wycofania podpisów spod wniosku o referendum. Organizatorzy manifestacji stwierdzili jednocześnie, że byłemu prezydentowi należy się szacunek, choć „wyraźnie powinien odpocząć”. Wiec zakończył się wspólnym śpiewaniem litewskich pieśni patriotycznych, odczytem wierszy przez aktora sympatyzującego z nacjonalistami, a także występem zespołu młodzieżowego.

Dzień Odbudowania Państwa Litewskiego, upamiętnia ogłoszenie 16 lutego deklaracji o niepodległości kraju, przez litewską Tarybę czyli Litewską Radę Państwową. Od kilku lat w ten dzień odbywa się tradycyjna manifestacja litewskich narodowców.

marsz-kowno-16.02.2014-2

 

marsz-kowno-16.02.2014-3

 

Źródło: http://alkas.lt/2014/02/16/tautiniu-vasario-16-tosios-eityniu-dalyviai-kaune-ragino-neparduoti-lietuvos-zemes-video/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s