Jobbik o sytuacji na Ukrainie

jobbiklogoWęgierski Jobbik uważa, że rząd Viktora Orbana nie powinien patrzeć na Ukrainę z perspektywy Brukseli, lecz interesów mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. Z powodu każdego możliwego scenariusza, Węgry powinny być przygotowane na kilka rodzajów zakończenia konfliktu na Ukrainie. Nacjonaliści uważają, że największą tragedią Węgier jest brak suwerennej polityki zagranicznej od 1944 roku. Poseł Márton Gyöngyösi powiedział podczas konferencji prasowej partii, że przez prawie 50 lat, orientację polityki zagranicznej Węgier dyktowało imperium sowieckie, a ostatnie 25 lat to dominacja idei euroatlantyzmu.

Gyöngyösi stwierdził, że szczególnie ostatnie 25 lat było szczególnie bolesne, ponieważ Węgrom stworzono warunki do wolności. Kolejne rządy wykazywały się jednak służalczym stosunkiem do celów euroatlantyzmu, dążąc do integracji z jego strukturami za każdą cenę, ignorując interesy mniejszości węgierskiej w krajach sąsiadujących. Podczas gdy integracja pozostawała jedynym celem rządów po 1989 roku, w tym czasie zaszły poważne zmiany w postaci rozpadu Związku Radzieckiego, Jugosławii i Czechosłowacji, co pozwalało na nowe zdefiniowanie interesów Węgier w regionie. Polityk, odpowiadający za sprawy zagraniczne w partii, skrytykował oświadczenie ministra spraw zagranicznych Jánosa Martonyiego, który poparł europejskie aspiracje Ukrainy, lecz ani słowem nie wspomniał o 150-tysięcznej społeczności węgierskiej w tym kraju. Dlatego Jobbik domaga się podjęcia kroków w tej sprawie, poprzez zwołanie odpowiednich komisji parlamentarnych.

Poseł István Szávay powiedział, że Węgry powinny kierować się zawsze interesem swojej mniejszości, tymczasem centroprawicowy rząd Viktora Orbana, w ogóle nie wspomina o niej mówiąc o konflikcie na Ukrainie. Działacz Jobbiku stwierdził, że po dojściu do władzy przez jego partię, sprawy etnicznych Węgrów będa priorytetem, przed którym stosunki polityczne i gospodarcze z Unią Europejską będą znajdować się na drugim planie. Szávay dodał, że wierzy, iż konflikt ukraiński niedługo się rozwiąże i Ukraina nie będzie już tym państwem co dzisiaj, dyskryminującym węgierską mniejszość. Węgierski rząd powinien natomiast podjąć działania na rzecz utworzenia autonomii Węgrów na Zakarpaciu. Poseł nie wyklucza, iż może nawet dojść do rozpadu Ukrainy, na co rząd powinien być przygotowany, dlatego wysłał list do przewodniczących Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Jedności Narodowej, w sprawie zwołania wspólnego posiedzenia obu tych organów.

Źródło: http://jobbik.com/jobbik_we_must_be_prepared_negative_scenario_ukraine

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s