Mołdawscy nacjonaliści uczcili rocznicę bitwy pod Vaslui

bitwa-vaslui-2014 Mołdawscy nacjonaliści z Narodowego Ruchu Demokratycznego (Mișcarea Național Democrată), uczcili 10 stycznia, 539 rocznicę bitwy pod Vaslui. Była ona zwycięstwem sił pod dowództwem mołdawskiego hospodara Stefana III Wielkiego, nad koalicją Turcji i Wołoszczyzny.

Uroczystości rozpoczęły się od prawosławnej mszy w Katedrze Metropolitarnej w Kiszyniowie, która przypominała o tym, iż Mołdawianie, Szeklerzy, Węgrzy i Polacy walczyli wówczas w obronie chrześcijaństwa. Następnie mołdawscy nacjonaliści z flagami organizacyjnymi i narodowymi, przeszli ulicami miasta skandując m.in. rewizjonistyczne hasła. Marsz zakończył się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Stefana III Wielkiego. Organizatorzy w swoich przemówieniach przypominali o historii Mołdawii i potrzebie zjednoczenia wszystkich historycznych terytoriów tego kraju. Warto podkreślić, że to pierwsza manifestacja mołdawskich nacjonalistów w Kiszyniowie.

Bitwa pod Vaslui do której doszło 10 stycznia 1475 roku, była efektem zajęcia części terytoriów Wołoszczyzny przez Mołdawian. W odpowiedzi, turecki sułtan Mehmed II wysłał do Mołdawii ponad 100 tysięcy żołnierzy. Zostali oni wzięci w pułapkę w okolicach Vaslui, zaś walki zakończyły się zwycięstwem wojsk pod dowództwem Stefana III Wielkiego.

bitwa-vaslui-2014-3

bitwa-vaslui-2014-4

bitwa-vaslui-2014-2

Źródło: http://www.patriotism.md/?p=10866

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s