Le Pen namawia UKIP do sojuszu

lepen-faragePrzewodnicząca francuskiego Frontu Narodowego (Front National) Marine Le Pen powiedziała w czwartek, że brytyjska Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (United Kingdom Independence Party) jest bliższa Frontowi niż jej się wydaje. Europosłanka twierdzi, że obie partie mogłyby połączyć siły, aby obalić „brukselski mur berliński” wewnątrz Unii Europejskiej. Odcinanie się przez UKIP od Frontu, Le Pen tłumaczy wyborczą taktyką. Przyznaje jednocześnie, że oba ugrupowania dzielą poglądy na sprawy ekonomiczne, jednak łączą kwestie takie jak kształt Unii Europejskiej, imigracja, kontrola granic czy rozbudowany, unijny system biurokratyczny. Szefowa Frontu twierdzi, że UKIP po majowych wyborach będzie chciało odbudować swoją obecną grupę (Europę Wolności i Demokracji), jednak jeśli Brytyjczykom się to nie uda, nie widzi problemu, aby przyłączyli się do nowej formacji tworzonej m.in. właśnie przez Front Narodowy.

Nieugięty w sprawie współpracy pozostaje przewodniczący UKIP. Nigel Farage powiedział, że jego partia nadal podtrzymuje stanowisko, zgodnie z którym nie zamierza współpracować z Frontem Narodowym. Europoseł twierdzi, że jego partia jest „jednoznacznie antyrasistowska i libertariańska”, dlatego nie ma ona zbyt wiele wspólnego z francuską partią i jej nowymi sojusznikami. Jednocześnie Farage wyraził przekonanie, że nowa eurosceptyczna grupa z pewnością będzie słyszalna w Parlamencie Europejskim.

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/10561969/Marine-Le-Pen-says-Front-National-and-Ukip-closer-than-they-would-like-to-admit.html

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s