Marsz Serbskiej Akcji w Belgradzie

srpska-akcija-marsz-2013W ostatni weekend ulicami Belgradu przeszła spontaniczna manifestacja nacjonalistów z ugrupowania Serbska Akcja, której celem było zaakcentowanie narodowo-rewolucyjnych poglądów (za sprawą zdecydowanie antynarodowego rządu jest to aspekt mocno utrudniony) oraz okazanie solidarności z działaczami greckiej partii Złoty Świt, borykających się od kilku miesięcy z represjami ze strony władzy.

Czoło pochodu nacjonalistów z Serbskiej Akcji otwierał baner o treści „Bóg, Naród, Praca” – w trzech słowach streszczający wartości, które przyświecają aktywistom tego ugrupowania. Nacjonaliści w trakcie swojej manifestacji wyrazili sprzeciw m.in. dla planów wprowadzenia Serbii do Unii Europejskiej, postępującego wyzysku w zakładach pracy,  czy antychrześcijańskiej propagandy w przestrzeni publicznej. Opowiedziano się natomiast za zdrowym i duchowo mocnym krajem, sprawiedliwością społeczną oraz powrotem Kosowa i Metochii do serbskiej macierzy.

Za sprawą solidarnościowego charakteru manifestacji nie zabrakło na niej akcentów ukazujących wsparcie dla greckich nacjonalistów ze Złotego Świtu. Serbscy nacjonaliści rozwinęli na marszu okolicznościowy transparent, a także nieśli flagi Grecji oraz proporce z symbolami używanymi przez swoich greckich przyjaciół. W marszu wziął również udział poseł Złotego Świtu, Giorgos Rigas, któremu w ostatnich miesiącach za sprawą wzmożonych represji uchylono immunitet poselski. Zabrał on głos w przemówieniach na koniec manifestacji, wspominając o prawosławnym braterstwie łączącym Grecję z Serbią.

Oprócz serbskich i greckich flag, nacjonaliści przeszli głównymi ulicami stolicy niosąc również pozostałe flagi bratnich im narodów. Na pochodzie pojawiły się więc flagi Rosji, a także Polski – wśród nich flaga utrzymującego dobre kontakty z Serbską Akcją środowiska Autonomicznych Nacjonalistów z Warszawy.

srpska-akcija-marsz-2013-2

 

srpska-akcija-marsz-2013-3

 

Źródło: http://autonom.pl/?p=7659

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s