Manifestacja Noua Dreapta w Święto Narodowe Rumunii

noua-dreapta-01.12.2013 Kilkuset działaczy i sympatyków rumuńskiej organizacji Noua Dreapta (Nowa Prawica), przeszło 1 grudnia ulicami miasteczka Sfântu Gheorghe w środkowej Rumunii. Nacjonaliści uczcili tym samym Święto Narodowe, upamiętniające zjednoczenie się historycznych regionów Wołoszczyzny, Mołdawii i Transylwanii w jedno państwo w 1918 roku. Przeciwko manifestacji protestowali węgierscy nacjonaliści, bowiem zdecydowaną większość mieszkańców miasteczka stanowią właśnie Węgrzy.

Demonstracja ND odbywa się w Sfântu Gheorghe corocznie, wzbudzając protesty lokalnej społeczności węgierskiej. W tym roku węgierski przewodniczący gminy zapowiadał nawet zakaz przemarszu rumuńskich nacjonalistów, jednak ostatecznie stawili się oni w mieście, krzycząc m.in. „Harghita, Covasna to rumuński teren” (dwa okręgi w środkowej Rumunii zamieszkane w większości przez Węgrów) czy „Oficjalnym językiem tylko rumuński”.

Na trasie przemarszu pojawiło się kilkudziesięciu węgierskich nacjonalistów z Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom), którzy skandowali hasła takie jak „Ziemia Szeklerów, a nie Rumunów” i „Siedmiogród zawsze pozostanie węgierski”. Doszło również do przepychanek z żadnarmerią która zatrzymała kilku Węgrów.

noua-dreapta-01.12.2013_3

noua-dreapta-01.12.2013_2

 

Źródło: http://www.frontpress.ro/2013/12/mars-al-noii-drepte-cu-incidente-la-sfantu-gheorghe-radicali-maghiari-retinuti-de-jandarmi-fotovideo.html

MM

 

1 thought on “Manifestacja Noua Dreapta w Święto Narodowe Rumunii

  1. Pingback: Rumunia: Waśnie z Węgrami w święto narodowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s