Manifestacje VMRO w rocznicę Traktatu w Neuilly

vmro-28.11.2013Bułgarski Ruch Narodowy (Bulgarsko Natsionalno Dvizhenie) w dniu 27 listopada zorganizował manifestacje i pikiety w Sofii, Warnie, Ruse i Szumenie. Wszystkie akcje upamiętniają podpisanie Traktatu Pokojowego w Neuilly w 1919 roku, który oznaczał utratę przez Bułgarię części terytorium na rzecz Rumunii, Grecji i Królestwa SHS. Największa manifestacja miała miejsce w stolicy kraju.

Działacze VMRO podkreślają, że skutki traktatu są odczuwane przez Bułgarów do dziś. Kraj został bowiem upokorzony przez zachodnie mocarstwa, oderwano od niego część ziem, zaś do dziś na zabranych terenach żyją Bułgarzy, mający często problemu z powodu swojego pochodzenia.

Największy marsz miał miejsce w stolicy kraju Sofii, gdzie kilkaset osób z pochodniami,  przeszło ulicami miasta spod pomnika „1300 lat Bułgarii” pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. Po drodze pochód zatrzymał się pod domem poety i bojownika o wyzwolenie Macedonii Peyo Iavorova, gdzie jeden z działaczy ugrupowania dr Valentin Yanev stwierdził, iż gdyby Iavorov żył, na pewno uczestniczyłby w marszu, bowiem idee które mu przyświecały nie zostały jeszcze zrealizowane. Nacjonaliści zatrzymali się też pod domem innego wielkiego pisarza i twórcy nowoczesnej literatury bułgarskiej Iwana Wazowa, który przyjął traktat w Neuilly jako katastrofę własnego świata.

Pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza głos zabrał  Elen Vatashka, przewodniczący stowarzyszenia bułgarskich kibiców piłkarskich. Stwierdził on, iż dostrzega głębokie analogie między obecną sytuacją Bułgarii, a tym co działo się w nim 94 lata. Politycy są bowiem skorumpowani, nie dbają o interes kraju oraz pozwalają na niszczenie bułgarskiej gospodarki. Kryzys finansowy w Bułgarii prowadzi więc do kolejnej katastrofy narodowej.

W manifestacji w Sofii uczestniczyli również nacjonaliści z Macedonii oraz Węgier.

Mniejsze akcje odbyły się też w innych miastach Bułgarii. W Warnie i Szumen nacjonaliści przeszli ulicami miast wraz z pochodniami, zaś w Ruse ogłoszono negatywne stanowisko VRMO wobec sprzedaży ziemi cudzoziemcom.

vmro-28.11.2013-2

Źródło: http://www.vmro.bg/vmro-blgarskata-kauza-shche-pobedi-prokliatieto-no/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s