Niemieckie landy podejmą próbę delegalizacji NPD

logo2011_rNiemieckie kraje związkowe złożą do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, wniosek o delegalizację Narodowodemokratycznej Partii Niemiec – Unii Ludowej (Nationaldemokratische Partei Deutschlands – Die Volksunion). Dzisiaj mają odbyć się ostatnie w tej sprawie konsultacje, pomiędzy ministrami spraw wewnętrznych 16 landów, które opracowały już kilkusetstronnicowe uzasadnienie tego wniosku. Mnożą się jednak wątpliwośći co do ewentualnego powodzenia tej akcji.

Głównym argumentem przedstawicieli niemieckich landów, jest fakt, iż NPD-VU ma „naruszać godność ludzką” między innymi poprzez akcje sprzeciwu, wobec osiedlania w Niemczech imigrantów. Podczas tegorocznej kampanii wyborczej do niemieckiego parlamentu, NPD-VU zorganizowało m.in. pikietę podczas której sprzeciwiało się osiedlaniu nowych azylantów w jednej z dzielnic Berlina. Partia rozprowadzała także prezerwatywy wśród „cudzoziemców i wybranych Niemców”, aby zatrzymać rozmnażanie się osób szkodzących w ich opinii państwu.

Eksperci obawiają się jednak, że podobnie jak w 2003 roku, próba delegalizacji NPD się nie powiedzie, bowiem dokument przygotowany przez kraje związkowe nie zawiera w zasadzie żadnych nowych argumentów, ani innych podstaw prawnych. Politycy partii Zielonych mówią wręcz, że proces przed Trybunałem tylko zwiększy popularność ugrupowania, co stało się dziesięć lat temu, a poza tym ewentualny pozytywny wyrok może zostać zakwestionowany przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasbourgu. Część eksperów zauważa również, że w NPD mogą działać dalej agenci służb federanych, co stało się przeszkodą w delegalizacji nacjonalistów w 2003 roku. Widoczny jest także brak presji społecznej w sprawie zakazu działalności NPD, choć partia otrzymuje pieniądze od podatników, mając reprezentację w dwóch krajach związkowych.

Niemieccy nacjonaliści odnosząc się do planów pozostałych partii politycznych, alarmują o zagrożeniu dla wolności i demokracji w Niemczech, odpowiadając również na stawiane im zarzuty. Partia zaprzecza, aby chciała wprowadzać dyktaturę, zaś od początku swojego istnienia czyli od 1964 roku, promuje ideę wprowadzenia demokracji bezpośredniej i systemu ogólnokrajowych referendów, dotyczących najważniejszych spraw dla Niemiec. NPD zwraca również uwagę, że obrona Niemiec przed imigracją nie może być podstawą do delegalizacji partii, bowiem niemiecka konstytucja zawiera określenia dotyczące „niemieckiego pochodzenia etnicznego” i odwołuje się do narodu niemieckiego. Dodatkowo nacjonaliści zauważają, iż zarzut dotyczący postulatu repatriacji można odnieść do innych podmiotów sceny politycznej, bowiem zwolennikiem takiej polityki był choćby w latach 80. chadecki kanclerz Helmut Kohl – ujawnione w lecie dokumenty świadczą, że opracował on plan wysiedlania z Niemiec części tureckich imigrantów i zastopowania ich imigracji do kraju.

Niemieckie media zwracają również uwagę, iż dotychczas powiodły się tylko dwie próby delegalizacji ugrupowań w RFN – w 1952 roku zakazano działalności Socjalistycznej Partii Rzeszy założonej przez byłych członków NSDAP, zaś w 1956 roku zdelegalizowano partię komunistyczną.

Źródła:

http://www.dw.de/german-states-repeat-effort-to-ban-far-right-npd/a-17266103

http://www.welt.de/politik/deutschland/article122489114/Nationalsozialistische-Ideologie.html

http://www.npd.de/html/1/artikel/detail/3519/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s