Chorwaccy i węgierscy nacjonaliści upamiętnili ofiary walk w Laslovie

vukovar-24.11.2013Nacjonaliści z Chorwackiej Partii Czystych Praw (Hrvatska čista stranka prava) oraz węgierskich Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom) i Jobbiku, upamiętnili w niedzielę żołnierzy i cywlilów, którzy polegli w walkach o Laslovo w czasie wojny chorwacko-serbskiej. ponad 15 narodowców z obu krajów przeszli ulicami miejscowości, a następnie wzięli udział w oficjalnych uroczystościach.

Podczas uroczystości zorganizowanych przez Stowarzyszenie Weteranów Wojennych, przewodniczący jego lokalnego oddziału przypomniał walki z 1991 roku i podkreślił, że przed działaniami Jugosłowiańskiej Armii Ludowej, w Laslovie żyli ze sobą w zgodzie Chorwaci, Węgrzy, Serbowie, Turcy i Tatarzy. Następnie po zakończeniu oficjalnego protokułu, ustalonego przez lokalne władze, duchowni obrządków katolickiego i kalwińskiego odprawili krótką modlitwę.

vukovar-24.11.2013_2

Następnie głos zabrali nacjonaliści z obu krajów. Przewodniczący młodzieżówki chorwackiej partii Frano Čirko, powitał zgromadzonych a w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie walk w Laslovie. Przypomniał, iż Węgrzy (stanowiący do dzisiaj większość mieszkańców wsi) stanęli w 1991 roku do walki ramię w ramię z Chorwatami, przyłączając się do boju o chorwacką niepodległość. Węgrzy pokazali tym samym, że oba narody łączy głęboka więź, widoczna podczas niedzielnych uroczystości. Čirko oglosił, iż tegoroczna manifestacja stanie się tradycją i będzie pierwszym krokiem do budowy chorwacko-węgierskiego braterstwa i przyjaźni.

Przewodniczący HVIM Laszlo Toroczkai powiedział, że jest zaszczycony tym, iż może brać udział w uroczystościach podkreślających tysiącletnią więź Chorwatów i Węgrów w tym regionie, i upamiętniających wspólną walkę przeciwko najeźdźcy o niepodległość Chorwacji. Przed nacjonalistami z obu krajów stoją obecnie dwa zadania: pierwsze to pamięć o wspólnej historii, zaś drugie to obrona niezależności Chorwacji i Węgier, przeciwko politykom i mediom chcącym zniszczyć te dwa państwa przy pomocy mediów i liberalizmu. Toroczkai podkreślił, że Chorwaci są sojusznikami i braćmi Węgrów, którzy podobnie jak bohaterowie walk o Slawonię i Baranię również i dzisiaj są gotowi walczyć o niezależność Chorwacji.

Były dyplomata i chorwacki naukowiec dr Tomislav Sunić stwierdził natomiast, że działanai wojenne z początku lat 90. nie były tylko walką Chorwatów o niepodległość, ale bojem wszystkich ludzi miłujących wolność. Węgrzy byli natomiast wzorem dla Chorwatów, bowiem w 1956 roku poprzez powstanie stawili opór komunizmowi. Sunić podkreślił, że obecnnie zagrożeniem dla wolnych narodów jest kapitalizm, który niszczy państwa narodowe i w porównaniu do reżimów komunistycznych, reprezentuje „anonimowych wrogów”.

Na koniec głos zabrał przewodniczący Jobbiku Gabor Vona, który podobnie jak i jego przedmówcy, podkreślił duże znaczenie wspólnych walk Chorwatów i Węgrów. Laslovo jest zaś przykładem wolnej od szowinizmu koegzystencji dwóch narodów, które widzą wspólne wartości i będą wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń. Vona dodawał, iż oba narody będą sojusznikami, albo będą przegrani na szachownicy rozgrywki wielkich światowych mocarstw. Szef Jobbiku powiedział również, że elity polityczne chcą, aby Chorwaci i Węgrzy byli prostymi obywatelami Unii Europejskiej i tchórzami w czasie, gdy oba narody mają godnych naśladowania przodków, którzy przelewali krew za swoje ojczyzny.

vukovar-24.11.2013_3

 

Źródła:

http://hcsp.hr/hcsp-i-jobbik-u-laslovu-za-novo-saveznistvo-hrvata-i-madara

http://alfahir.hu/szentlaszlo_verrel_szentelt_szovetseg_video

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s