Marian Kotleba przewodniczącym kraju bańskobystrzyckiego

kotlebaMarian Kotleba z nacjonalistycznej Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana Naše Slovensko) został nowym przewodniczącym kraju bańskobystrzyckiego, po sobotniej drugiej turze wyborów regionalnych na Słowacji. W wyścigu o fotel odpowiednika polskiego wojewody, pokonał on Vladimira Mańkę z rządzącego SMER-u mającego dodatkowo poparcie kilku innych partii politycznych mających reprezentację w parlamencie. Głos na Kotlebę oddało 71,397 osób czyli 55,5% głosujących, natomiast Mańkę poparło 57,164 osób co daje 44,5%. Frekwencja w kraju bańskobystrzyckim wyniosła 24,61%. Warto przypomnieć, że w pierwszej turze polityk rządzących socjaldemokratów dostał 49,5% głosów będąc o krok od zwycięstwa, natomiast na Kotlebę zagłosowało wówczas 21,3%.

Zwycięstwo Kotleby jest tym większe, iż miał on przeciwko sobie całą słowacką scenę polityczną, a histeryczną kampanię przeciwko niemu rozpętały wszystkie największe media u naszych południowych sąsiadów. Wszystko o stosunku tamtejszych „elit” do Kotleby mówią nagłówki wiadomości na portalach informacyjnych, które grzmią o zwycięstwie „ekstremisty”.

Marian Kotleba urodził się 7 kwietnia 1977 roku. W latach 2003-2010 był przewodniczącym Wspólnoty Słowackiej (Slovenská pospolitosť), a w 2010 roku przejął fotel szefa LS-NS. W poprzednich wyborach na przewodniczącego kraju bańskobystrzyckiego otrzymał 10,63% głosów.

Źródło: http://www.sme.sk/volby-vuc/2013/vysledky/banskobystricky-kraj/#p2

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s