Kotleba w drugiej turze wyborów regionalnych

kotlebaMarian Kotleba, lider Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana Naše Slovensko), przeszedł do drugiej tury wyborów regionalnych w kraju bańskobystrzyckim (odpowiednik polskiego województwa). Nacjonalista otrzymał 26251 głosów (21,30%), przegrywając jedynie z Vladimirem Manką z lewicowego SMER-u, mającym również poparcie sześciu innych ugrupowań i to przede wszystkim parlamentarnych. Wynik wyborów na przewodniczącego regionu zszokował media i całą słowacką scenę polityczną. Standardowo pojawiły się oskarżenia o „ekstremizm”, korzystanie ze złej sytuacji gospodarczej i bezrobocia czy anty-cygańskim populizmie. Kotleba stwierdził natomiast, że ludzie powoli widzą, iż obecne partie polityczne nie chcą niczego zmienić, dlatego wszedł do drugiej tury wyborów i został członkiem rady regionu.

LS-NS istnieje od 2000 roku, jednak największy rozgłos partia zyskała po 2010 roku, gdy przejęli ją nacjonaliści skupeni dotychczas wokół organizacji Wspólnota Słowacka (Slovenská pospolitosť), na czele z Marianem Kotlebą. Partia w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2012 roku otrzymała 1,58% poparcia, zaś sam Kotleba już kandydował na przewodniczącego rady regionu, uzyskując w 2009 roku ponad 10% poparcia.

Źródła:

http://www.hlavnespravy.sk/manka-kotleba-ponuka-na-prvy-pohlad-jednoduche-riesenia-kotleba-medzi-politikmi-niet-vyraznejsieho-rozdielu/169896/

http://www.webnoviny.sk/slovensko/vladimira-manku-sokoval-kotlebov-post/754786-clanok.html

http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/volila-som-mariana-kotlebu-na-protest-594075

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s