Gábor Vona w Turcji

vona-turcjaPrzewodniczący węgierskiego Jobbiku Gábor Vona, gościł w dniach 30 października – 2 listopada w Turcji. Polityk przybył do kraju z serią czterech wykładów które wygłosił na dwóch uniwersytetach w Stambule i podobnych placówkach w Sakaryi i Bileciku. Promował on idee turanizmu oraz eutoazjatyzmu.

Na wykłąd Vony w Sakaryi przybyło ponad trzysta osób. Węgierski polityk w swoim wystąpieniu powiedział, że przybył do Turcji, aby pogłębiać węgiersko-turecką przyjaźń. W jego opinii, niektóre narody Europejskie oraz kraje Azji zachowały w sobie uniwersalne wartości ludzkie, które muszą być zharmonizowane i dostosowane do wymogów współczesności, dzięki czemu będą mogły one sprostać wyzwaniom przyszłości. W integracji mentalności europejskiej i azjatyckiej pomóc mogą trzy kraje mające być podstawą Eurazji czyli Węgry, Turcja i Rosja. Mówiąc o stosunkach węgiersko-tureckich, Vona stwierdził, iż oba narody zawsze łączyła braterska więź, dlatego ani religijne ani narodowe różnice, nie powinny zakłócać współpracy obu państw. Szef Jobbiku zaznaczył równocześnie, że nie przyjechał do Turcji poprawiać wspólnych stosunków, bowiem zajmą się tym inne osoby, lecz chciał spotkać się z braćmi i siostrami, aby zaoferować im braterski sojusz i zakomunikować, że Węgry powoli się budzą. Wspólną misją obu narodów jest zaś pobudzenie sojuszu turańskiego i stworzenie mostu między Wschodem i Zachodem, by chrześcijanie i muzułmanie walczyli razem o lepszy świat. Vona twierdzi, iż przedstawiciele obu tych religii muszą pokazać, że są przyjaciółmi a nie wrogami, zaś Węgrzy i Turcy mogą to zrobić ponieważ są połączeni wspólną krwią.

Podczas wykładu na Uniwersytecie Marmara w Stambule, Vona powiedział, iż współpraca turańska jest świetną okazją dla wszystkich spokrewnionych narodów, aby stworzyć wspomniany już most między Wschodem i Zachodem, zaś Węgrzy są najbardziej wysuniętym krajem turańskim na Zachód. Węgier dodał, że obecny świat jest w rozsypce jako pełen niesprawiedliwości, przemocy i manipulacji. Według Vony, obecnie mówi się o zderzeniu różnych cywilizacji, kultur i religii, czyli walki między chrześcijańskim Zachodem a muzułmańskim Wschodem. Przewodniczący Jobbiku uważą jednak to za półprawdę, zaś półprawdy są w jego opinii gorsze od kłamstw, ponieważ łatwiej w nie uwierzyć. Chrześcijaństwo i islam miały w przeszłości rzeczywiście między sobą walczyć, jednak to już historia, a obecna walka na świecie ma dużo głębsze znaczenie. Jest to spowodowane faktem, iż globalizacja odcisnęła swoje piętno na europejskie narody, a jej obecnym celem jest przesiąknięcie świata muzułmańskiego, na który ma zostać rozciągnięty globalny kapitalizm. Vona zaprezentował również historię Seklerów (węgierskojęzyczna grupa etniczna zamieszkująca Siedmiogród w Rumunii), a w trakcie jego prezentacji ktoś z publiczności przyniósł mu seklerską flagę. Po wykładzie węgierski polityk spotkał się z tureckimi kibicami, którzy podczas tegorocznego meczu piłkarskiego Turcja-Węgry w Stambule, mieli ze sobą transparent o przyjaźni obu narodów, podobny do baneru wywieszonego rok temu podczas spotkania w Budapeszcie.

Vona wystąpił także na innym, najstarszym Uniwersytecie w Stambule. Tam również mówił o węgiersko-tureckiej przyjaźni, a także stwierdził, że Europa Zachodnia nienawidzi Turcji jako ostoji wartości takich jak tradycja, religia, rodzina czy świadomość narodowa. Podczas wykładu padały także pytania z sali, a jedno z nich dotyczyło tego dlaczego Jobbik broni świata muzułmańskiego, gdy „nie jest to modne”. Przewodniczący Jobbiku odparł, iż jego partia jest przyzwyczajona do ciągłych ataków na nią, natomiast on sam ma bardzo wielu dobrych przyjaciół wyznających islam, a nawet uczestniczył w ceremonii ślubnej swojego palestyńskiego znajomego. Vona podkreślał, że Węgrów i Turków nie łączy przyjaźń ale braterstwo, łączące dziesiątki milionów ludzi.

Wizyta lidera nacjonalistów w Turcji, ma związek z ideą turanizmu będącą jedną z podstaw polityki Jobbiku. Według niej, Węgrzy oraz część narodów Azji Środkowo-Wschodniej ma wspólne pochodzenie. Tym samym turanizm stoi w opozycji do ogólnie przyjętego ugrofińskiego pochodzenia Węgrów.

Źródła:

http://jobbik.com/g%C3%A1bor_vona_future_eurasia_will_be_based_traditions

http://jobbik.com/turks_support_sz%C3%A9kely_freedom_fight

http://alfahir.hu/vona_a_magyar_torok_szovetseg_testveri_es_orok

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s