XXVII Kongres Zjednoczenia Ogólnoukraińskiego „Svoboda”

Swoboda-ukrainaZjednoczenie Ogólnoukraińskie „Svoboda” odbyło w środę 16 października w Kijowie, swój XXVII Kongres. Omawiano przede wszystkim sprawę ostatnich wyborów w regionie kijowskim, gdzie unieważniono wyniki po stwierdzeniu nieprawidłowości na rzecz kandydatów pro-rządowych. Przewodniczący partii Ołeh Tiahnybok poruszył również temat wyborów prezydenckich, mówiąc, że przy obecnym systemie trudno cokolwiek przewidywać, bowiem zasady elekcji nowego prezydenta mogą być zmienione nawet kilka miesięcy przed wyborami. Nie wiadomo więc czy będą w nich dwie tury czy też jedna. Jeśli wszystko ma rozstrzygnąć się w pierwszej turze, Tiahnybok jest zwolennikiem wyłonienia wspólnego kandydata opozycji który będzie w stanie pokonać urzędującego Wiktora Janukowycza.

Podczas kongresu zachęcano także do wsparcia kandydata „Svobody”, we wspomnianych wyborach w 223 okręgu, które odbędą się ponownie. Celem nacjonalistów powinno być przebicie się przez medialne manipulacje i wykazanie oszustw władzy. Kolejnym krokiem do zmiany reżimu, powinno być natomiast rozwijanie struktur partii i wchodzenie jej przedstawicieli do lokalnych władz na terenie całego kraju. Tylko w ten sposób można bowiem powstrzymać anty-ukraińską, anty-demokratyczną i opresyjną działalność rządów Partii Regionów i prezydenta Janukowycza.

„Svoboda” ogłosiła także powołanie alternatywnego „Rządu Narodowego”, który będzie pracował nad alternatywą dla rozwiązań proponowanych przez obecną scenę polityczną Ukrainy. „Rząd” ma również pracować na rzecz rozwoju nacjonalizmu państwowego i umacnianiu pozycji partii w ukraińskim społeczeństwie. Liderzy nacjonalistów zaprosili do współpracy wszystkie środowiska społeczne w kraju, chcące zmienić Ukrainę. Szef „Rządu” przypominającego popularne kilka lat temu w Polsce „gabinety cieni”, podkreślił, iż nie ma mowy o jego skuteczności bez poważnej pracy analitycznej.  Alexander Sych uważa, że jedyną drogą do wypracowania wartościowych rozwiązań jest odrzucenie dogmatyzmu w sprawach struktury rządu, organizacji jego pracy i wykorzystania potencjału ludzkiego.

„Svoboda” istnieje od października 1991 roku, gdy powstała jako Socjal-Nacjonalistyczna Partia Ukrainy. Przyjęła swoją obecną nazwę 14 lutego 2004 roku. W październiku 2012 roku partia otrzymała 10,44% czyli 2,129 miliona głosów, wprowadzając do parlamentu Ukrainy 25 swoich przedstawicieli.

Źródło:

http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/novyny/043119/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s