Ukraińscy nacjonaliści uczcili pamięć żołnierzy UPA

UKRAINE-HISTORY-UPA-NATIONALISTS-MARCHUkraińscy nacjonaliści, głównie z partii Zjednoczenie Ogólnoukraińskie „Svoboda”, uczcili w poniedziałek 71 rocznicę powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Największe uroczystości odbyły się w stolicy kraju Kijowie, gdzie ulicami miasta przeszedł „Marsz Walki”, który zgromadził według różnych źródeł od 10 do 20 tysięcy osób. Podczas manifestacji wznoszono przede wszystkim antyrządowe hasła i domagano się uczynienia tego dnia świętem narodowym, mającym uczcić pamięć Stephana Bandery i Romana Szuchewycza czyli głównych ideologów i przywódców ukraińskiego nacjonalizmu. Przeciwko marszowi protestowali głównie komuniści, a w jego organizacji przeszkadzała wcześniej policja. Uroczystości odbyły się również w innych miastach Ukrainy.

Lider „Svobody” Oleh Thianybok w swoim przemówieniu stwierdził, iż uznanie Bandery i Szuchewycza za bohaterów narodowych Ukrainy, będzie pierwszym krokiem ku zachowaniu tożsamości narodowej Ukraińców i powrotowi jego państwa do Europy. Według lidera nacjonalistów, Ukraińcy są jednym z najstarszych europejskich narodów i wpisali się na zawsze w historię kontynentu, ponieważ UPA była tarczą Europy broniącą jej przed imperializmem Moskwy. Przeszkodą na europejskiej drodze Ukrainy są jednak obecni politycy, podporządkowani Rosji i rozkazom na Kremlu. Kolejnym utrudnieniem jest panująca na Ukrainie bieda i korupcja. Receptą na ten stan rzeczy ma być stworzenie Rządu Narodowego który przedstawi alternatywę wobec obecnej sceny politycznej. Przemówienia pozostałych liderów ugrupowania skupiały się przede wszystkim na sprzeciwie wobec polityki Rosji oraz przypominaniu historii ukraińskiego nacjonalizmu.

W dniach 13-14 października „Svoboda” zorganizowała kilka wydarzeń w Tarnopolu i okolicach, gdzie sprawuje rządy. Składały się na nie okolicznościowe składanie wieńców, akademie ku czci bohaterów nacjonalistów, a także turnieje sportowe. Również w Tarnopolu odbył się niewielki marsz pamięci UPA. Na siedzibie Obwodu Lwowskiego we Lwowie pojawiła się natomiast czerwono-czarna flaga, będąca symbolem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów podporządkowanej Banderze.

Ukraińska Powstańcza Armia powstała 14 października 1942 roku będąc zbrojnym ramieniem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów-Bandery. UPA walczyło o stworzenie jednolitego etnicznie państwa ukraińskiego, walcząc w tym celu z oddziałami radzieckimi, niemieckimi i polskimi. Bojownicy UPA są odpowiedzialni za rzeź wołyńską i inne czystki etniczne wymierzone w Polaków. Ostatnie oddziały UPA przestały istnieć w 1956 roku.

 

Źródła:

http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/novyny/043096/

http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/novyny/043086/

http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/novyny/043111/

MM

1 thought on “Ukraińscy nacjonaliści uczcili pamięć żołnierzy UPA

  1. Jedna bomba atomowa i powrócimy do Lwowa… A tak na serio to takich trzeba tępić. Nie mam nic do Ukraińców i chce z nimi współpracować, ale jak ktoś mówi, że morderca mojego dziadka to bohater to… krew się we mnie burzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s