Vona: Holocaust będzie wykorzystywany do celów politycznych

vona_gaborPrzewodniczący węgierskiego Jobbiku Gábor Vona napisał na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook, że Holocaust jest obecnie używany do bieżących celów politycznych. Vona ostrzega, że tematyka czasów II Wojny Światowej będzie pojawiać się w coraz większym stopniu, w związku z wiosennymi wyborami parlamentarnymi oraz ogłoszeniem 2014 roku, Rokiem Pamięci Ofiar Holocaustu na Węgrzech. Lider narodowców uważa, iż zamiast spokojnej pamięci o ofiarach, tragedia zostanie wykorzystana do bieżących celów politycznych, dlatego apeluje by uważać na prowokacje, mające na celu zdelegalizowanie ruchu nacjonalistycznego na Węgrzech. Politycy Jobbiku mieli wielokrotnie potępiać każdą ludzką śmierć i tragedię, lecz jednocześnie partia uważa, że nie może pozwolić na ciągłe obwinianie Węgrów o Holocaust i wykorzystywanie go w celu realizowania interesów Izraela, oraz zamykaniu ust wszystkim krytykom izraelskiej penetracji węgierskiej polityki i gospodarki.

Vona nie chce też zgodzić się na narrację, wyróżniającą tragedię Holocaustu i twierdzącą, iż jest ona jedyną i najważniejszą zbrodnią przeciwko ludzkości w XX wieku. Nacjonaliści chcą, aby pamiętano także o Traktacie w Trianon, represjach wobec Węgrów po II Wojnie Światowej i Powstaniu Węgierskim 1956 roku. Szef Jobbiku dodał, że wszystkie te wspomnienia są godne, spokojne i nie prowokują nikogo.

Oświadczenie przewodniczącego Jobbiku ma związek z wtorkową deklaracją wicepremiera Tibora Navracsicsa z centroprawicowego Fideszu, który zadeklarował, że jego rząd podejmie zdecydowaną walkę z „antysemityzmem” poprzez „wykorzystanie wszystkich instrumentów politycznych i prawnych”. Polityk dodał, że Węgrzy ginęli w czasie II Wojny Światowej ale byli też odpowiedzialni za Holocaust. To reakcja na słowa ministra sprawiedliwości Izraela Jaira Lapida, który podczas pobytu w Budapeszcie pouczył Węgrów, że ich naród mordował Żydów, a władze powinny dopilnować, aby „podobna tragedia już więcej się nie powtórzyła”.

Źródło: http://jobbik.hu/hireink/vona-politikai-erdekekre-hasznaljak-fel-holokausztot

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s