Liderzy Złotego Świtu zatrzymani przez policję

michaloliakos-kasidiarisLiderzy greckiego Złotego Świtu (Hrisi Avgi) zostali zatrzymani w sobotę przez policję, pod zarzutami przynależności do organizacji przestępczej. W areszcie znaleźli się przewodniczący HA Nikolaos Michaloliakos, rzecznik partii Ilias Kasidaris, a także czterech posłów oraz piętnastu członków ugrupowania. To pierwsze zatrzymanie polityków na greckiej scenie politycznej od 1974 roku. W domu lidera Złotego Świtu miano znaleźć broń, amunicje i tysiące euro w gotówce. Zatrzymania są efektem niewyjaśnionego jeszcze do końca zabójstwa rapera-antyfaszysty, do którego doszło kilkanaście dni temu w Atenach. Było ono pretekstem do potężnej nagonki medialnej przeciwko partii i wezwań do jej delegalizacji. Po aresztowaniach swoich liderów, kilkuset nacjonalistów zebrało się pod siedzibą policji, a ugrupowanie wezwało do aktywnej walki z systemem.

W zeszłym tygodniu Nikolaos Michaloliakos stwierdził, że jego partia użyje wszystkich możliwych sposobów, aby bronić swojego honoru i konstytucyjnego prawa do działalności. W piątek natomiast, Złoty Świt zagroził wycofaniem wszystkich swoich posłów z parlamentu, jeśli nie ustaną represje wobec ugrupowania. Wybory uzupełniające miałyby pokazać czy Grecy wolą antysystemowych nacjonalistów czy też rządzącą, centroprawicową partię Nowa Demokracja.

Warto podkreślić, że zatrzymanie posłów Złotego Świtu zbiegło się z doskonałymi sondażami Iliasa Kasidarisa. Rzecznik HA ma największe poparcie wśród kandydatów na burmistrza Aten. Samo ugrupowanie od wielu miesięcy pozostaje trzecią siłą polityczną w Grecji.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-24314319

http://www.xryshaygh.com/index.php/enimerosi/view/h-chounta-tou-mnhmoniou-einai-edw-kratos-kai-parakratos-diwkoun-tous-ellhne?COLLCC=3667205979&

http://www.nacjonalista.pl/2013/09/28/atak-demokratow-lider-i-rzecznik-zlotego-switu-aresztowani/

MM

 

1 thought on “Liderzy Złotego Świtu zatrzymani przez policję

  1. Pingback: Grecja: Wokół aresztowań polityków Złotego Świtu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s