Demonstracja Partii Szwedzkiej w Sztokholmie

svenskarnas-parti-14.09.2013Około 250 nacjonalistów z Partii Szwedzkiej (Svenskarnas parti) przeszło w sobotę 14 września przez centrum Sztokholmu. Manifestacja rozpoczęła nową kampanię ugrupowania zatytułowaną „Tysiąc lat kultury szwedzkiej – nie zniszczycie naszych niebiesko-żółtych wstążek”, mającą na celu krzewienie tożsamości narodowej Szwedów i przypominanie o niej w socjaldemokratycznym systemie.

Manifestację rozpoczął wiceprzewodniczący SP Anders Ärleskog, który związał ze sobą niebieską i żółtą wstążkę oraz przedstawił krótko cele nowej akcji swojej partii. Następnie zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego w zeszłym tygodniu nacjonalisty Heinza Burgemeistera i odśpiewali hymn narodowy. W kolejnym przemówieniu, Daniel Spansk, radny gminy Nykvarns, powiedział, że Szwecja powinna zamknąć swoje granice dla imigrantów i odbudować własną tożsamość. Dodał, że obecne szwedzkie społeczeństwo cierpi na wstręt do wolności i samego siebie. Lider partii Stefan Jacobsson przedstawił pokrótce historię Szwecji, zaprzeczając tezom, że jego kraj był zawsze otwarty na imigrantów. Szef SP zwrócił uwagę, że jeszcze w 1960 teren Szwecji zamieszkiwał jednolity etnicznie naród. Dodał, że Szwedzi powinni być dumni z historii swojej nacji, a jego partia ma program dla szwedzkich rodzin.

Następnie działacze i sympatycy Partii Szwedzkiej przeszli ulicami centrum Sztokholmu. Przemarsz próbowali zakłócić działacze Frontu Rewolucyjnego (szwedzki odłam Antify, podkreślający swoją odmienność z powodu anarchokomunistycznych przekonań), a kilku z nich zostało zatrzymanych przez policję. Demonstracja zakończyła się końcowym słowem jednego z organizatorów, który podziękował wszystkim za przybycie.

svenskarnas-parti-14.09.2013_2

Źródło: http://www.svenskarnasparti.se/2013/09/16/svenskarnas-parti-demonstrerade-i-stockholm/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s