Politycy Szwedzkich Demokratów krytykują program swojej młodzieżówki

SDU-logoPolitycy Szwedzkich Demokratów (Sverigedemokraterna) krytykują nowy program, przyjęty przez swoją młodzieżówkę podczas jej kongresu, który odbył się w dniach 6-8 września w Linköping. Nacjonalistyczna i antysyjonistyczna linia Szwedzkiej Młodzieży Demokratycznej (Sverigedemokratisk Ungdom) od dawna nie podoba się liderom SD, którzy krytykują lidera SDU Gustava Kasselstranda, ponownie wybranego na swoje stanowisko. Starsza generacja działaczy SD jest przede wszystkim oburzona brakiem wzmianki o „konserwatyzmie społecznym” w nowym programie SDU i brakiem odcięcia się od „rasistów” i etnonacjonalistów.

Wicelider grupy parlamentarnej SD w parlamencie Mattias Karlsson napisał, że każdy z członków SDU powinien odpowiedzieć, dlaczego organizacja przyjęła program „Przede wszystkim naród” w którym nie znajduje się żadna wzmianka o „konserwatyzmie społecznym”, a na dodatek nie jest on tożsamy poglądami partii SD na tematy kulturowe i te dotyczące określenia przynależności do narodu szwedzkiego. W opinii parlamentarzysty, SDU powinno też określić na jakiej podstawie odetnie się od „rasizmu” i etnonacjonalizmu. Poseł Richard Jomshof stwierdził natomiast, że jeśli młodzieżówka SD nie będzie utożsamiać się z linią partyjną, powinna zostać rozwiązana.

Przewodniczący SDU Gustav Kasselstrand odpowiedział na zarzuty starszych kolegów twierdząc, że ich oskarżenia są bezpodstawne i nie ma dowodów na to, aby młodzieżówka nie akceptowała programu partii. Jego zdaniem, nagonka na SDU ma prowadzić do unicestwienia organizacji i zaszkodzenia jej wśród opinii publicznej.

Szwedzcy Demokraci od kilku lat liberalizują swój program, a także pozbywają się radykalniejszych działaczy, krytykujących stanowisko SD w kwestii Izraela czy tradycyjnych wartości. Partyjna młodzieżówka nie ukrywa natomiast swojej nacjonalistycznej i tradycjonalistycznej linii, co znajduje swoje potwierdzenie w jej nowym programie. SDU podkreśla w nim, że podstawą tożsamości Szwecji jest naród, ukształtowany przez kilka pokoleń Szwedów.

Źródło: http://www.nationell.nu/2013/09/10/sd-hotar-upplosa-sdu-for-nationalistiskt/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s