„Dzień oporu” przeciwko cygańskiej przestępczości w Czechach

ostrava-24.08.2013

Do demonstracji przeciwko cygańskiej przestępczości doszło w sobotę 24 sierpnia w sześciu miastach Czech. Organizowany przez nacjonalistów „Dzień oporu”, odbył sięprzy różnej frekwencji w Pilźnie, Jicinie, Brnie, Duchcovych, Ostrawie i Czeskich Budziejowicach. Do najpoważniejszych zajść doszło w Ostrawie, gdzie marsz przerodził się w zamieszki z policją, broniącą dróg do cygańskich osiedli.

W ostrawskiej manifestacji wzięło udział około tysiąca osób, a większość z nich stanowiły osoby mieszkające w pobliżu cygańskich osiedli. Organizację manifestacji utrudniała czeska policja polityczna zaś w podjudzaniu zamieszek brali udział zdekonspirowani później nieumundurowani funkcjonariusze. Nie zabrakło również prób prowokacji ze strony tzw. „antyfaszystów”, a także samych Cyganów. Choć protest w kilku miejscach miał pokojowy charakter, doszło także do starć z policją, która broniła dostępu do cygańskich osiedli. W ruch poszły kamienie, butelki, petardy, a ze strony policji granaty z gazem. Nacjonaliści zauważają jednocześnie, że media nie były zainteresowane uzbrojonymi w noże Cyganami, ochoczo jednak pisząc o rzekomym posiadaniu kijów bejsbolowych przez przeciwników przestępczości. Ogółem w Ostrawie zatrzymano 62 osoby i raniono 21 policjantów.

Ponad 500 osób zgromadziło się w Duchcovych, gdzie organizatorem manifestacji była Robotnicza Partia Sprawiedliwości Społecznej (Dělnická strana sociální spravedlnosti). Organizatorzy apelowali do uczestników marszu, aby nie dali sprowokować się policji, co się udało. Manifestanci wznosili okrzyki „Czechy dla Czechów” czy „Narodowi, socjalni, radykalni”. Warto przypomnieć, że właśnie w tym miasteczku w końcu czerwca doszło do starć demonstrujących z policją, gdy odbywał się protest po brutalnym napadzie na parę Czechów, którzy zostali napadnięci przez cygańskich zwyrodnialców.

Po około 150 osób zgromadziły podobne marsze w Pilźnie i Czeskich Budziejowicach. Przeciwnicy nacjonalistów w Jicinie, zorganizowali imprezę „przeciwko nienawiści” pod żydowską synagogą. W Czeskich Budziejowicach manifestanci zwracali natomiast uwagę policji, że Cyganie mają więcej praw niż Czesi, zaś funkcjonariusze są utrzymywani z podatków Czechów, a nie ich kłopotliwych sąsiadów.

Źródła:

http://www.radicalboys.com/clanky/1308-par-slov-k-ostrave-aneb-co-uniklo-kameram.html

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Podivejte-se-co-se-stalo-na-demonstraci-v-Duchcove-283217

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=788456

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s