Bułgarscy nacjonaliści przeciwko pro-tureckiej polityce rządzących

ATAKABułgarscy nacjonaliści z partii ATAKA oraz Bułgarskiego Ruchu Narodowego (BMPO), przyjęli z dezaprobatą informację o wizycie prezydenta Rosena Plewnelijewa u przedstawicieli mniejszości tureckiej. Centroprawicowa głowa państwa uczciła tym samym koniec muzułmańskiego Ramadanu, uczestnicząc w kolacji wydanej z tej okazji. Według ATAKI, bułgarski prezydent dokonał zdrady stanu, spotykając się z przedstawicielami tureckiej mniejszości, wśród której znajdowały się również osoby znane ze swoich radykalnych poglądów, czy będące współpracownikami premiera Turcji Receap Tayyipa Erdoğana. Partia uznała działania Plewnelijewa za anty-bułgarskie i zamierza zaskarżyć je do Trybunału Konstytucyjnego.

ATAKa sprzeciwia się również ostatnim postulatom Wielkiego Muftiego Bułgarii. Chce on odbudowy meczetów w miastach gdzie niemal nie ma muzułmanów, także w miejscach będących ośrodkami chrześcijańskiego kultu Bułgarów.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele BMPO. W ich opinii, niedopuszczenie mediów do kolacji jest naruszeniem ich wolności, a samo spotkanie określono jako przykład wasalstwa i naruszenia Konstytucji Bułgarii. Kontrowersje wzbudza też możliwa tematyka rozmów podczas kolacji, bowiem jej inicjatorem był turecki wicepremier Bekir Bozdağ, odpowiedzialny za społeczność muzułmańską mieszkającą poza Turcją. Nacjonaliści twierdzą, że chciał on rozmawiać o budowie nowych meczetów w Turcji, a jego wizyta dodatkowo zbiegła się z decyzją Sądu Miejskiego w Sofii, oddającego Turkom część nieruchomości zabranych im w czasach komunizmu i lat 90. BMPO chce również wyjaśnień od wymiaru sprawiedliwości, który rok temu po wizycie tureckiego premiera Erdogana, zmienił decyzję i zatwierdził zmianę na stanowisku Wielkiego Muftiego. Budzi to podejrzenia o brak niezależności sądownictwa i duże wpływy Ankary w słowiańskim kraju.

W poniedziałek podobne stanowisko wyraził Narodowy Front Ocalenia Bułgarii, wzywając rząd do ustąpienia z powodu pro-tureckiej polityki.

Źródła:

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2013/08/08/2119263_ataka_i_vmro_osudiha_prisustvieto_na_prezidenta_na/

http://www.vmro.org/index.php?option=com_content&view=article&id=6380:2013-08-08-08-45-34&catid=1:latestnews&Itemid=57

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s