Dwa kongresy Partii Wielkiej Rumunii

kongres-prmWybrano nowe władze Partii Wielkiej Rumunii (Partidul România Mare). Jej nowym przewodniczącym został były burmistrz Klużu-Napoki Gheorghe Funar, który zastąpił europosła Corneliu Vadima Tudora. Tudor mimo, że był założycielem partii i kierował nią od jej początku czyli 1991 roku, został wyrzucony z ugrupowania za kontestowanie uchwały Rady Decyzyjnej PRM zwołującej kongres partii w którym nie wziął udziału, podważając jego legalność. W kongresie wzięło ostatecznie udział około 700 delegatów z całej Rumunii, a za kandydaturą Funara zagłosowało 530 z 667 głosujących. Dzień wcześniej swój zjazd odbyli stronnicy Tudora.

Tudor w wywiadzie dla rumuńskiej telewizji powiedział, że zaskarżył legalność kongresu do Trybunału Konstytucyjnego w Bukareszcie. Stwierdził też, że był to „zjazd emerytów którzy nie mają nic do zaoferowania”, choć sam ma tyle samo lat co Funar, a więc 64. Założyciel PRM dodał, że nowy szef ugrupowania popisał się niewdzięcznością, bo został wyciągnięty przez niego z politycznego niebytu, po tym jak przestał być burmistrzem Klużu. Funar odpowiedział, że kongres odbył się w duchu jedności i wiary w możliwość odrodzenia ugrupowania, zaś Tudor „nie może być szefem przez sto lat”.  Co ciekawe dzień wcześniej odbył się kongres zwolenników Tudora, który zgromadził w Bukareszcie ponad tysiąc delegatów. Który zjazd był legalny rozstrzygnie zapewne krajowy trybunał.

PRM istnieje od 1991 roku, a od początku istnienia na jej czele stał Corneliu Vadim Tudor, nazywany „nadwornym poetą” komunistycznego dyktatora Nicolae Ceauşescu. W 1992 roku ugrupowanie wprowadziło 16 przedstawicieli do rumuńskiego parlamentu, a w latach 1993-1995 wspierało rząd postkomunistów. Największym sukcesem Tudora było wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich w 2000 roku, gdy otrzymał on 33,17% głosów. Ugrupowanie znajduje się na równi pochyłej od 2008 roku, kiedy znalazło się poza parlamentem. Co prawda rok później PRM wzbogaciło się o 3 eurodeputowanych, jednak ostatnie wybory parlamentarne w Rumunii przyniosły poparcie jedynie 1,47% głosujących.

Źródła:

http://www.cotidianul.ro/gheorghe-funar-noul-presedinte-al-prm-219018/

http://www.frontpress.ro/2013/07/prm-vs-prm-congresul-vadimistilor-de-la-bucuresti-foto.html

http://www.frontpress.ro/2013/07/vadim-dat-afara-din-prm-funar-noul-presedinte-al-pucistilor.html

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s