Szwedzcy nacjonaliści obchodzili Święto Narodowe

świętonarodowe-szwecja-2013Szwedzcy nacjonaliści z Narodowych Demokratów (Nationaldemokraterna) i Partii Szwedzkiej (Svenskarnas parti), obchodzili 6 czerwca Święto Narodowe. Oba ugrupowania zorganizowały festyny dla swoich członków i sympatyków. ND postawiło na akcję w Södertälje, gdzie w Radzie Miejskiej zasiada działacz ugrupowania, zaś SP rozstawiło swoje stoiska w Helsingborgu, Kalmarze, Vanersborgu, Deje i Uppsali.

Radny Karl Mattias Strand z Nationaldemokraterny podczas wiecu w  Södertälje powitał oczywiście wszystkich gości, a także nakreślił najbliższe plany ugrupowania. Celem ND jest zbiórka funduszy na przyszłoroczne wybory do Riksdagu, a zadowalającą partię kwotą ma być 750 tysięcy szwedzkich koron. Sekretarz ND i redaktor naczelny tygodnika „Nationell Idag” Jimmy Windeskog skrytykował natomiast obecną scenę polityczną, za stworzenie społeczeństwa wielokulturowego w którym imigranci napadają na Szwedów. Windeskog domaga się również większej demokratyzacji tamtejszego życia politycznego. Szef partii Marc Abramsson wyraził zadowolenie z odradzania się szwedzkiego patriotyzmu i przypomniał lata 90. gdy politycy brzydzili się symboli narodowych i państwowego hymnu. Obecnie zaś państwowe obchody gromadzą coraz mniejszą liczbę ludzi, ponieważ przepełnione są propagandą multikulturalizmu i ukłonami w stronę antyszwedzkich imigrantów. Na zgromadzonych czekała rekreacja i tradycyjna szwedzka żywność.

Svenskarnas parti zorganizowała swoje imprezy we wspomnianych wcześniej pięciu miastach. Również na wiecach SP krytykowano politykę wielokulturowości, ale przede wszystkim zajmowaną się szwedzką kulturą i tożsamością. Na zgromadzonych czekało wiele rozrywek typowych dla festynów.

Źródła:

http://www.nd.se/Artiklar/2013/juni/en-gladjens-dag-i-sodertalje

http://www.svenskarnasparti.se/2013/06/08/svenskarnas-parti-firade-nationaldagen-runtom-i-landet/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s