Jobbik na podpisaniu umowy o współpracy z Azerami

jobbik-azerbejdżan-gyongyos

 

Przedstawiciele Jobbiku uczestniczyli w piątek 10 maja w podpisaniu umowy, pomiędzy przedstawicielami węgierskiego miasteczka Gyöngyös i azerskiego Shusha, znajdującego się na terenie spornego Górskiego Karabachu, do którego pretensje rości sobie prawo również Armenia.

Umowę podpisano przy znacznym zaangażowaniu lidera Jobbiku Gabora Vony, który urodził się w Gyöngyös, dlatego był obecny na uroczystości razem z kilkoma innymi politykami nacjonalistów. Umowę podpisał burmistrz László Faragó, wybrany na to stanowisko z poparciem centroprawicowej koalicji Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (Kereszténydemokrata Néppárt). Stronę Azerską reprezentował Bayram Safarov, który był burmistrzem Shushy w 1992 roku, gdy inwazję na miasto przeprowadzili Ormianie. Podkreślił on, że w przyszłości Azerowie chcą żyć w zgodzie z Ormianami na tym terenie, lecz musi dojść do sprawiedliwego ustalenia statusu miasta, zgodnego z prawem międzynarodowym.

Przewodniczący Jobbiku Gabor Vona podkreślił, że tego typu umowy, umacniają przyjaźń między ludami turańskimi (do których mają zaliczać się Węgrzy i Azerowie), prowadząc do braterstwa między narodami. Pochwalił także walkę Azerów z Ormianami, oskarżanymi w rejonach Karabachu o dokonywanie ludobójstw. Po podpisaniu umowy, obie strony zwiedziły miejscowe muzeum, a następnie doszło do rozmów między lokalnymi politykami i biznesmenami z Azerbejdżanu.

Budowanie relacji z krajami Wschodu wpisuje się w politykę Jobbiku, mającą związek z ideologią turanizmu, zgodnie z którą istnieją ludy turańskie mające wspólne korzenie, a zaliczać mają się do nich również Węgrzy, przybyli ze stepów Azji Środkowej.

Źródło: http://alfahir.hu/mindket_orszagnak_kotelessege_kuzdeni_teruleteiert_gyongyos_azeri_testvervarosa

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s