Memoriał Milana Rastislava Štefánika

sp-memoriał-stefanika

 

Nacjonaliści ze Wspólnoty Słowackiej, zorganizowali w sobotę 4 maja memoriał w rocznicę śmierci Milana Rastislava Štefánika, słynnego słowackiego działacza niepodległościowego który zginął w 1919 roku w wypadku lotniczym.

Memoriał odbył się w miejscowości Košariská w kraju trenczyńskim, gdzie urodził się Milan Rastislav Štefánik. Wpierw działacze i sympatycy Wspólnoty Słowackiej (Slovenská pospolitosť) zwiedzili muzeum znajdującym się w rodzinnym domu Štefánika, a następnie  przeszli udali się do  Brezovej pod Bradlom gdzie znajduje się grób i monumentalny pomnik legendarnego słowackiego polityka. Pod pomnikiem odczytano wiersze poświęcone upamiętnianej postaci i odśpiewano hymn narodowy „Hej, Slovaci” używany w czasach Pierwszej Republiki Słowackiej.

Milan Rastislav Štefánik był słowackim działaczem narodowym i jedną z głównych postaci Jedności Czechosłowackiej (Českoslovanská jednota) działającej na rzecz wspólnego państwa Czechów i Słowaków. Štefánik był również wybitnym fizykiem i astronomem, a w czasie I Wojny Światowej działał na rzecz niepodległości Słowacji m.in. we Francji, Włoszech i USA, będąc nawet lotnikiem armii francuskiej. Zginął 4 maja 1919 roku w katastrofie lotniczej, gdy wracał z Włoch by objąć urząd ministra wojny w czechosłowackim rządzie.

sp-memoriał-stefanika-2

Źródło: http://pospolitost.wordpress.com/2013/05/06/reportaz-zo-spomienky-na-milana-rastislava-stefanika/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s