Święto Pracy w czeskim Přerovie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ponad 400 nacjonalistów przeszło ulicami czeskiego Přerova, aby w Święto Pracy zamanifestować swój sprzeciw wobec przyjęcia waluty euro i oddawaniu suwerenności  kraju w ręce Unii Europejskiej. W manifestacji Robotniczej Partii Sprawiedliwości Społecznej uczestniczyli także przedstawiciele Wspólnoty Słowackiej.

Přerov na czas demonstracji przemienił się w policyjne miasto, co nie jest niczym szczególnie nowym w Czechach. Zmobilizowano około 700 policjantów, helikopter, jazdę konną, przybywające do miasta samochody były kontrolowane, a uczestnicy manifestacji sprawdzani wykrywaczami metali. Nacjonaliści z Robotniczej Młodzieży (Dělnická mládež) czyli młodzieżówki Robotniczej Partii Sprawiedliwości Społecznej (Dělnická strana sociální spravedlnosti), w swojej relacji zwrócili zresztą uwagę na fakt, iż siły policyjne nie są tak zmobilizowane wieczorami, gdy Czesi są atakowani regularnie przez cygańskie bojówki.

Ostatecznie w marszu wzięło udział ponad 400 osób. Przewodniczący DSSS Tomáš Vandas podkreślał w przemówieniu, że nacjonaliści manifestują przede wszystkim sprzeciw wobec deklaracji prezydenta Milosa Zemana, który za wszelką cenę chce przyjęcia przez Czechy waluty euro. DSSS sprzeciwia się więc oddawaniu suwerenności kraju ośrodkom w Brukseli i Waszyngotnie, a także chce kierować zyski banków i korporacji na inwestycję w edukację czy służbę zdrowia. Szef Wspólnoty Słowackiej (Slovenska pospolitost) Jakub Škrabák mówił natomiast o trudnej sytuacji w jakiej znajdują się narody europejskie, których tożsamość jest wyniszczana przez Brukselę. Jedynym rozwiązaniem wg. szefa SP, jest europejska rewolucja.

Po przemówieniach nacjonaliści z Czech i Słowacji przeszli ulicami miasta, skandując hasła dotyczące obrony europejskiej tożsamości i sprzeciwu wobec UE. Mimo medialnej psychozy rozpętanej kilka dni przed marszem, nie doszło do żadnych incydentów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Źródła:

http://www.delnickamladez.cz/v-prerove-letaly-vzduchem-penize-poplatniku-misto-kamenu-a-namestim-znela-kritika-eu

http://pospolitost.wordpress.com/2013/05/05/dobrodruzny-vyjazd-do-mesta-duchov-pryc-z-krize-pryc-z-eu-prerov-1-5-2013/

 

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s